Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
6. Sınıf Matematik Engürü Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Engürü Sayfa 199-200-201-202 Cevapları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Engürü Yayınları Sayfa 199-200-201-202 Cevapları ve Soruları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 199 Cevapları Engürü Yayınları

Yandaki noktalı kâğıtta verilen plana göre soruları cevaplayalım.
a. Bahçe ve oyun parkının alanı kaç ardır?
b. Apartmanın alanı kaç dekardır?
c. Boş alanı kenar uzunluğu 50 santimetre olan kare şeklindeki taşlarla kaplayabilmek için kaç taşa ihtiyaç vardır?

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 200 Cevapları Engürü Yayınları

Bahçenin alanı = 40 m • 50 m = 2000 m2
Gül ve menekşe dikilecek alan = 576 m2 + 384 m2 = 960 m2
Papatya dikilecek alan = 2000 m2 – 960 m2 = 1040 m2 dir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları Engürü Yayınları

➜ ÇÖZÜMLÜ CEVAP KAĞIDI (1)


➜ ÇÖZÜMLÜ CEVAP KAĞIDI (2)

SIRA SİZDE

1. Dikdörtgen şeklindeki yanda verilen bahçenin içerisine paralelkenar şeklinde bir kum havuzu yapılacak ve kalan kısımlar çimlendirilecektir. Çimlendirilecek alanın kaç metrekare olduğunu bulunuz. Bulduğunuz alanı santimetrekare ve milimetrekare birimlerine çeviriniz.

  • Cevap: 204 m2 = 2 040 000 cm2 = 204 000 000 mm2

12 x 18 = 216 m² alan
4 x 3 = 12 m² havuzun kapladığı alan
216 – 12 = 204 m² çimlendirilecek alan
204 m² → 2 040 000 cm²
204 m² → 204 000 000 mm²

2. Dikdörtgen şeklindeki yanda verilen bahçenin çevresi 220 metredir. Bahçenin üçgen şeklindeki kısmına domates kalan kısmına da patlıcan ekilecektir. Patlıcan ekilecek kısmın alanının kaç metrekare olduğunu bulunuz.

  • Cevap: 2. 1800 m2

Kısa kenarları → 40 + 40 = 80
220 – 80 = 140
140 ÷ 2 = 70
70 – 20 = 50 m

Bahçenin alanı → 40 x 20 = 2800 m²
Üçgenin alanı → (40 x 50)/2 =1000 m²
2800 – 1000 = 1800 m² patlıcan ekilen alan.

3. Yandaki şekil dikdörtgen, paralelkenar ve dik üçgenden oluşmuştur. Tüm şeklin alanı 105 cm2, |DK| = 4 cm, |DM| = 6 cm ve |MC| = 7 cm olduğuna göre |BC|’nun kaç santimetre olduğunu bulunuz.

  • Cevap: 5 cm

4. Yandaki kareli kâğıtta verilen tüm şeklin alanının kaç santimetrekare olduğunu bulunuz.

  • Cevap: 75 cm2

5. Yanda dikdörtgen şeklinde olan bir tarlanın dikdörtgen, kare, paralelkenar ve üçgen şeklindeki ekim yapılan bölümleri gösterilmiştir. Verilen uzunluklara göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a. Pirinç ve yulaf ekili bölümlerin alanı kaç hektardır?

  • Cevap: Pirinç: 0,01 ha Yulaf: 0,012 ha

Pirinç ekili alan = 10 x 10 = 100 m² → 0,01 ha
Yulaf ekili alan = (16 x 15 =/2 = 120 m² → 0,012 ha

b. Buğday ekili alan kaç dönümdür?

  • Cevap: 0,35 dönüm

Buğday ekili alan = 35 x 10 = 350 m²
350 m² = 0,35 dönüm

c. Arpa ekili alan, buğday ekili alandan kaç ar fazladır?

  • Cevap: 2,1 a

35 x 21 = 735 m²
735 m² = 7,35 ar

ç. Tarlanın ekim yapılmayan kısmının alanı kaç metrekaredir?

  • Cevap: 520 m2

735 + 350 + 100 + 120 = 1305 m²
Bahçenin alanı → 55 x 30 = 1650 m²
Ekim yapılmayan kısım → 1650 – 1305 = 345 m²

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları Engürü Yayınları

➜ ÇÖZÜMLÜ CEVAP KAĞIDI (1)


➜ ÇÖZÜMLÜ CEVAP KAĞIDI (2)

6. Yanda verilen dikdörtgen şeklindeki duvarın dikdörtgen şeklinde olan camları ve kapı dışında kalan kısmı boyanacaktır. Boyama için metrekare başına 8 lira ödeneceğine göre toplam kaç lira ödeneceğini bulunuz.

  • Cevap: 330 lira

Camların alanı → 1 x 1,5 = 1,5 + 1,5 = 3 m
Kapı → 2,5 x 1,5 = 3,75 m
Dikdörtgenin alanı → 6 x 8 = 48 m
3,75 + 3 = 6,75
48 – 6,75 = 41,25 m²
41,25 x 8 = 330 lira ödenecektir.

7. Yanda verilen bahçede ağaçlandırma yapılacak alanlar yeşil ile gösterilmiştir. Verilen uzunluklara göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a. Ağaçlandırma yapılacak alan kaç ardır?

  • Cevap: 7,3 a

b. Ağaçlandırma yapılacak alanın dışında kalan alan kaç santimetrekaredir?

  • Cevap: 7 700 000 cm2

Toplam alan → 50 x 30 = 1500 m²
1500 – 730 = 770 m²
770 m² = 7 700 000 cm²

8. Yandaki şekilde “Tehlikeli Viraj Yön Levhası”nın ölçüleri verilmiştir. Dikdörtgen şeklindeki levhanın kırmızı renkli kısmı aynı ölçülere sahip 6 tane paralelkenardan oluşmaktadır. Buna göre beyaz renkli kısmın alanının kaç santimetrekare olduğunu bulunuz.

  • Cevap: 5400 cm2

Dikdörtgenin alanı → 180 x 60 = 10 800 cm²
Paralelkenarın alanı → 30 x 30 = 900 cm²
900 x 6 =5 400 cm²
10 800 – 5 400 = 5400 cm² beyaz alan.

9. Yandaki ABCD karesinde K noktası [AB] kenarının orta noktasıdır. KBC üçgeninin alanı 16 santimetrekare olduğuna göre ABCD karesinin alanının kaç santimetrekare olduğunu bulunuz.

  • Cevap: 64 cm2

Üçgenin alanı = (x.y)/2 = 16
x.y = 32
8 . 4 = 32
Karenin alanı = 8 . 8 = 64 cm² olur.

10. Yanda verilen dikdörtgen şeklindeki çerçevenin içine kenar uzunlukları 24 santimetre ve 32 santimetre olan dikdörtgen şeklinde bir resim yerleştirilmiştir. Resmin altında, üstünde ve yanlarında üçer santimetre boşluk bırakılmıştır. Buna göre çerçevenin alanının kaç santimetrekare olduğunu bulunuz.

  • Cevap: 1140 cm2

Çerçevenin kısa kenarı → 24 + 6 = 30
Çerçevenin uzun kenarı → 32 + 6 = 38
Çerçevenin alanı → 38 x 30 = 1140 cm² olarak buluruz.

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Engürü Yayınları Sayfa 199-200-201-202 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz :)

2025 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!